Rozhovor pre RUŠ noviny

Rozhovor pre RUŠ Noviny, časopis v ČR pre profesionálov a priateľov Metódy RUŠ, o mojej spolupráci s firemnou sférou.

Co teď Janči děláš kromě terapií RUŠ?

Pred nejakým časom som odišiel z IT sféry a už robím len terapie. IT ma však stále veľmi baví, takže občas prispievam do niektorých open-source projektov (sú to verejné programy/projekty, ktoré sa dajú stiahnuť zadarmo a ktokoľvek sa môže podieľať na ich vývoji), ale to len tak, pre zábavu. Vlastne som vymenil svoju prácu za koníček a koníček za prácu :).

Taktiež som rozbehol spoluprácu s jednou firmou tu v Bratislave, kde som dostupný pre zamestnancov ako interný „kouč“, za ktorým môžu prísť, keď ich niečo trápi.

Štýl mojej práce sa ani tam veľmi nezmenil, až na dĺžku trvania sedenia (2 hodiny namiesto klasických 4) a na názov pozície. Biznis sféra nemá rada slovo terapeut a ani sa im nečudujem. Evokuje to, že niečo je pokazené a treba to napraviť. Lenže my pritom skôr odblokovávame potenciál človeka a so stavom pokazenia to nemá veľa spoločného.

Povíš nám více o té firmě? Kolik zaměstnanců mají a jaký je to obor?

Firma sa volá Exponea a je to veľmi úspešný slovenský startup. Aktuálne majú cez 300 zamestnancov a veľmi rýchlo rastú k číslu 350. Ich vlajkovou loďou je software, ktorý pomáha firmám organizovať dáta o svojich zákazníkoch, automatizovať marketingové stratégie, či v sekunde personalizovať výzor a obsah webstránok podľa toho, čo sa ktorému návštevníkovi páči. S rastom firmy a kvalitou výsledkov to myslia naozaj vážne a podľa toho sa starajú aj o svojich zamestnancov, aby sa mali čo najlepšie.

Co konkrétně si zaměstnanci vyřešili a jaké jsou výsledky? Uvedeš nám pár příkladů (samozřejmě bez jmen a podrobností, respektujeme právo na soukromí klientů)

Väčšinou za mnou chodia ľudia s bežnými problémami, ktoré zažívame do nejakej miery všetci. Napr. čo si o mne budú ľudia myslieť, strach, že niekomu svojím konaním ublížim, tlak na seba, musím to urobiť, neschopnosť pustiť nedokončenú prácu, prokrastinácia, strach zo zlyhania, zo sklamania, z hodnotenia, neschopnosť povedať nie.. Prísni rodičia sa v rôznych obmenách objavujú častejšie, ako by človek čakal. Ale nezriedka vyvstane aj otázka smerovania v živote. Chcem sa posunúť, ale som frustrovaný, lebo nevidím kam, alebo neviem ako. Riešim tiež vzťahové záležitosti, ktoré zdanlivo s firmou nesúvisia… ale naozaj len zdanlivo. Ak človek doma zažíva vzťahovú krízu, tak je veľmi ťažké si to v nejakej miere nenosiť do práce.

A výsledky? Ide to veľmi dobre a zamestnanci si pochvaľujú. Sú to veľmi inteligentní a vnímaví ľudia a často to majú v hlave celkom upratané, stačí len niečo „doklepnúť“. Snažím sa im ukazovať súvislosti – ako zážitky z minulosti ovplyvňujú to, ako sa cítia a konajú dnes. Už toto samé o sebe je pre nich veľmi prínosné. A keď im to ešte následne pomôžem spracovať, tak je to skoro ako mágia :).

Jak se to, že si zaměstnaci vyřeší konkrétní problémy týkající se práce, hojnosti, šéfů atd., projeví na chodu firmy jako celku?

Prejaví sa to na mnohých úrovniach. Zamestnanec, ktorý nedokáže odkomunikovať preťaženie, či leader, ktorý sa bojí konať, vytvárajú zbytočné napätie a bloky v rôznych častiach pracovného procesu. Čím viac je v komunikácii ťažkých emócií, tým menej je tam užitočných informácií.

Ono sa aj v bežnej praxi hovorí, že ak chceš byť úspešný, obklop sa úspešnými ľuďmi. Ale väčšinou sa tým myslí vyberať si úspešných ľudí z dostupnej ponuky. Ja mám na to iný pohľad a snažím sa takýchto úspešných ľudí vytvárať.

Nehovoriac o tom najpraktickejšom, že ak majú zamestnanci menej problémov, tak sa menej zasekávajú a majú prirodzene vyšší výkon.

Jak na tvou roli ve firmě reagují šéfové? I oni se nechávají čistit pomocí RUŠ?
Pokud ano, jaké jsou výsledky?

Je to prijímané veľmi pozitívne, pretože vidia ten prínos. Tak to vlastne celé začalo. S touto firmou som spolupracoval už aj predtým, v rámci IT. Vtedy som si všimol, že generálny riaditeľ je veľmi otvorený novým myšlienkam a nie je mu ľahostajný osud zamestnancov, ani sveta okolo nás. Z vedenia ma v tom čase samozrejme nikto nepoznal, no aj tak som sa rozhodol, že im pôjdem ponúknuť, čo viem. Ohlásil som sa teda priamo u generálneho a porozprával som mu, čo dokážem a či by tu nechceli niekoho takého mať. Vedel som, čo ponúkam, takže hlavným cieľom bolo odovzdať nosnú myšlienku – čo všetko sa dá vyriešiť a aké to má prínosy. Podarilo sa a dohodli sme sa na spolupráci.

Výsledky sedení s manažmentom (nielen v tejto firme) sa veľmi nelíšia od „bežných“ sedení. Overil som si sám pre seba, že aj šéfovia sú len ľudia :). Darí sa mi mať ten odstup, že z hľadiska pomoci až tak nerozlišujem, kto za mnou prišiel. Je to predsa vždy niekto, kto niečo rieši a snaží sa byť lepším.

Jak vidíš a vnímáš možnost spolupráce RUŠ s vedením firem?

Z môjho pohľadu je toto veľmi dôležitá oblasť, ktorej význam bude v budúcnosti ešte rásť. Je dôležité, aby tí, od ktorých smerovanie firmy záleží najviac, nemali bloky v konaní, plánovaní, či dávaní. Viac dávať znamená často aj viac dostávať a niekedy sa jednoducho netreba báť myslieť vo veľkom.

Je něco, co jsi si při téhle práci uvědomil?

Všeobecne šéfovia a úspešní podnikatelia, ktorí u mna boli, zmazali moju predstavu, že úspešný je ten, kto nemá žiadne bloky, problémy, či traumy. Zistil som, že úspech bude zrejme závisieť od niečoho iného. Stále to ešte skúmam, ale zatiaľ mi z toho vychádza, že úspech je primárne o tom, čo človek považuje za uskutočniteľné. Pokiaľ sa rozhodnete urobiť niečo veľké a nájdete motiváciu sa do toho pustiť, tak výsledky určite prídu.

Tu ma krásne inšpiroval jeden futbalista: ak chceš hrať za národný tím, nesmieš si dať zámer, že chceš hrať za národný tím. Musíš sa rozhodnúť, že chceš byť tak dobrý, že budeš hrať za Real Madrid… a ak sa ti to nesplní a skončíš „len“ v národnom tíme, tak budeš spokojný :).

No a v tomto duchu je mojím vnútorným cieľom, aby všetci ľudia na svete vedeli, že môžu byť takí, akí chcú byť. Stačí, keď zmenia seba. A tu už vieme pomôcť.

A trošku osobní otázka: v čem ohledně úspěchu a hojnosti pomohla RUŠka nejvíc tobě?

Dala mi schopnosť byť otvorený možnostiam, aj keď neviem presne čo a v akej forme nakoniec príde. Mám cieľ, za ktorým idem a ostatné je z istého pohľadu už len zábavná hra. Čo sa mi ešte podarí uskutočniť? Som zvedavý :).

A jaký největší „aha“ moment si s RUŠkou zažil?

Je ich dosť. Ale ani po rokoch ma neprestáva prekvapovať, že keď si niečo spracujem, tak tá realita sa naozaj zmení :).

Kdybys měl jednoduše popsat v čem je RUŠka jedinečná, jaké její aspekty bys zdůraznil?

To najdôležitejšie, v čom je RUŠka výborná, je rýchlosť, s akou dokáže nájsť a spracovať programy. Viackrát som už dostal spätnú väzbu, ako hlboko sme sa dostali v akom krátkom čase.

Co vzkážeš a popřeješ čtenářům na závěr?

Náš čas pomaly prichádza. Ľudia sa začínajú čoraz viac pozerať do seba a chcú sa meniť. Buďme pripravení pomôcť. Každý z nás to môže spraviť tam, kde ho to robí šťastným. Nebojte sa experimentovať a skúsiť aj niečo, čo tu doteraz nebolo :).