Strach, úzkosti, fóbie

Autor fotografie: Nina Uhlíková (Pexels)

Postavte sa svojmu strachu, úzkostiam a fóbiám pomocou novej šetrnej terapeutickej metódy.

Vydáme sa k príčine Vášho strachu a v bezpečnom prostredí sa pozrieme na to, prečo tento strach vznikol.

Existujú rôzne formy strachu. A všetky fungujú podobne. Paralyzujú. Zastavujú. Zužujú vedomie. Zatemňujú myslenie. Ovládajú nás. Nútia nás robiť to, čo nechceme. Robia nás horšími, ako sme.
Dobrou správou však je, že toto ich podobné fungovanie nám zároveň umožňuje pracovať s hocijakým strachom v živote, pokiaľ vieme ako na to.

Je jedno, či je to strach z verejného vystupovania, zo zlyhania, strach z výšok, z hlbokej vody, z tmy, z úzkeho priestoru, strach z nejakého človeka, zvieraťa, z ublíženia, z obvinenia, z choroby, zo smrti, z utrpenia… každý z nich niekde vznikol. Nájdením a ošetrením tohto zranenia nastáva uvoľnenie a viditeľné zlepšenie kvality života.

Strach nám môže tiež brániť v mnohých veciach, ktoré chceme dosiahnuť. Napríklad nájsť v živote pokoj, radosť, stretnúť dobrých ľudí, životného partnera,… či dokonca robiť bežné každodenné veci, ktoré sú pre iných ľudí samozrejmosťou.

Strach nám stavia hranice, ktoré nám vymedzujú až nekomfortne úzky priestor pre život.

Neplaťte už ďalej vysokú daň, ktorú si od Vás strach vyberá.

Pokiaľ sa rozhodnete so svojím strachom či úzkosťami niečo urobiť, som tu pre Vás.

Ing. Ján Poctavek, PhD.

Akú metódu využívam pri riešení strachu?
Pri práci používam hlavne Metódu RUŠ. Je to inovatívna terapeutická metóda, ktorá ide do podstaty a rieši príčiny problémov. Vďaka tomu pozitívne účinky vidíte spravidla už pri prvom sedení. Naviac, metóda je jednoduchá a môžete sa ju v prípade potreby naučiť aj sami.

Je strach zlý?
Isté množstvo strachu môže byť aj užitočné. Dáva nám varovné signály, chráni nás pred nebezpečenstvom a pomáha nám správne vyhodnotiť situáciu. Nejde o to nikdy nemať strach… ale o to, aby strach nikdy nemal nás.
Strach nad nejakú mieru spôsobuje množstvo problémov. Nečudo, že aj mnohí filozofi v histórii označili strach za najväčšiu brzdu ľudského vývoja. Hlavne preto, že strach človeku bráni konať a tým získať cenné životné skúsenosti, čím ho robí menším, ako môže byť.

Mnoho ľudí sa tiež obáva, že keď sa zbaví strachu, tak sa im udejú zlé veci, pretože prestanú byť opatrní. No opakom strachu predsa nie je slepota. Aj z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že opakom strachu je rozvaha a nadhľad. A platí to aj v extrémoch – keď si spracujem strach zo smrti, neznamená to, že sa budem bezhlavo vrhať do každého nebezpečenstva. Jediné, čo sa zmení, že sa nebudem báť vopred, ale že dokážem triezvo zhodnotiť nebezpečnosť rôznych situácií.

Prečo sa špecializujem práve na riešenie strachu?
Vo svojom živote som bol nútený čeliť mnohým strachom. To, že som sa s nimi dokázal vysporiadať, mi dalo poznanie, že je to možné. A nielen to. Svoje skúsenosti teraz viem použiť a pomôcť ostatným. Navyše som zistil, že Metóda RUŠ je pri riešení strachov obzvlášť efektívna. Táto kombinácia faktorov vytvára silu, ktorou viem veľmi dobre zacieliť príčinu strachu, úzkostí, či fóbií.

Prekročte svoj tieň a postavte sa svojmu strachu.

Ide predsa o Váš život…

CENNÍK

PRIEBEH TERAPIE

MAPA A KONTAKTNÝ FORMULÁR

Ján Poctavek